Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mobilność studentów

Program Erasmus+

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program Erasmus Plus

Logo programu Erasmus+Erasmus umożliwia wyjazdy studentów na zagraniczne uczelnie na część studiów i praktykę.

O wyjazd może ubiegać się każdy student Uniwersytetu Jagiellońskiego zarejestrowany na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu licencjata, magistra lub doktora bez względu na narodowość. Studenci studiów niestacjonarnych mogą ubiegać się o zwolnienie z całości lub części opłat za studia (należy w tym celu napisać podanie do dziekana wydziału po zakwalifikowaniu się do programu Erasmus+).

Rekrutacja odbywa się zwykle dwa razy w roku: I rekrutacja (główna) na przełomie stycznia i lutego, II rekrutacja (dodatkowy nabór) na przedłomie września i października. 

Szczegóły na temat Programu Erasmus+ na stronie Programu: erasmusplus.org.pl oraz na erasmus.uj.edu.pl.

 

Erasmus umożliwia wyjazdy studentów na zagraniczne uczelnie na część studiów i praktykę. O wyjazd może ubiegać się każdy student Uniwersytetu Jagiellońskiego zarejestrowany na studiach prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu licencjata lub magistra bez względu na narodowość.

O stypendium mogą się ubiegać wszyscy studenci Instytutu Studiów Informacyjnych UJ, także studenci pierwszego roku I stopnia (kwalifikacja awansem, potwierdzona po uzyskaniu zaliczenia rocznego). Studenci składający podanie na trzecim roku studiów I stopnia mogą wyjechać tylko pod warunkiem kontynuowania studiów magisterskich w Instytucie Studiów Informacyjnych UJ. 

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest rejestracja w systemie USOS w nieprzekraczalnym terminie wyznaczonym przez DOSZ UJ w obrębie aktualnej rekrutacji.

Uwaga! Student przed wyjazdem na uczelnię zagraniczną musi ustalić program zajęć, tj. Learning Agreement (LA), który będzie realizował podczas pobytu na tej uczelni. Decyzję LA studenci wypełniają w systemie USOSweb w module „wymiana studencka" poprzez odnośnik „program zajęć", zgodnie z Instrukcją. Dokument ten uzgadniany jest z Dyrekcją ds. dydaktycznych, dr Sabiną Cisek i podpisywany przez Koordynatora programu Erasmus+ w ISI UJ, dr Monikę Krakowską. Obowiązuje również konieczność złożenia podania o IPS, który rozpatruje Dyrektor ds. dydaktycznych, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami związanymi z realizacją kursów w uczelni zagranicznej (równorzędnych i opartych na zasadzie tożsamych efektów kształcenia) i macierzystej (zgodnie z programem studiów).

Koordynatorki Programu Erasmus+ w Instytucie Studiów Indformacyjnych

dla studentów kierunku Zarządzanie informacją

dr hab. Monika Krakowska
pok. 3.379
mail: monika.krakowska@uj.edu.pl
czat w MS Teams

dla studentów kierunku Elektroniczne przetwarzanie informacji

dr Anna Folta-Rusin
pok. 3.213
mail: anna.folta@uj.edu.pl
czat w MS Teams

Studenci Zarządzania informacją

Studenci studiów I stopnia na kierunku Zarządzanie informacją mogą ubiegać się o wyjazd do uczelni zagranicznych w:

  • Chorwacji (Zadar): Sveučilište u Zagrebu,
  • Grecji (Ateny): University of West Attica,
  • Hiszpanii (Madryt): Universidad Carlos III de Madrid,
  • Norwegii (Oslo): Oslomet - Storbyuniversitetet,
  • Portugalii (Porto): Universidade do Porto, Katedra Komunikacji i Nauk Informacyjnych; Wydział Literatury: FLUP,
  • Szwecji (Boras): Högskolan i Boras,
  • Turcji (Ankara): Hacettepe University.

Studenci studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie informacją, oprócz do wyżej wymienionych uczelni, mogą dodatkowo ubiegać się o wyjazd do uczelni zagranicznych w:

  • Finlandii (Abo): Abo Akademi University,
  • Portugalii (Porto): Wydział Inżynierii, FEUP: Master in Information Science, Joint programme z FLUP.

Studenci Elektronicznego przetwarzania informacji

Harmonogram dodatkowej rekrutacji na program Erasmus+ na rok akad. 2023/2024:

  • 29.05 – 05.06.2023 - składanie wniosków przez USOSweb
  • 06.06 – 19.06.2023 - kwalifikacja i zatwierdzenie wyjazdów w USOSweb
  • 20.06 – 22.06.2023 - procedura odwoławcza
  • 23.06 – 30.06.2023 - rozpatrzenie odwołań, ostateczne zatwierdzenie wyjazdów w USOSweb

W tym roku rekrutacja do programu Erasmus odbywa się po raz pierwszy centralnie przez DOSZ. Uwaga od tego roku nie ma możliwości ubiegania się o wyjazd w ramach innej jednostki!

Elektroniczna Rekrutacja do programu Erasmus+ jest prowadza poprzez moduł "Wymiana studencka" w zakładce "Dla studentów" w systemie USOSweb.

W sposób szczegółowy wszystkie funkcje modułu wymiany studenckiej dla koordynatorów i studentów opisuje dokument zamieszczony na stronie Wymiana studencka - USOSownia - Uniwersytet Jagielloński (uj.edu.pl)

Podstawowymi kryteriami kwalifikacji są:

  • średnia (ważona) ocen ze studiów (z roku poprzedzającego okres ubiegania się kandydata o przyznanie stypendium), liczona bezpośrednio i posadowiona w systemie USOS przez Sekretariat z Jednostki, z której Student ubiega się o wyjazd. Średnia ważona po obliczeniu będzie widoczna w elektronicznym formularzu wyjazdu w systemie USOS.
    W przypadku studentów 1 roku studiów I stopnia oraz studentów 3 roku I stopnia stypendium przyznawane jest warunkowo, a obowiązkiem kandydata jest przedstawienie dodatkowo, po zaliczeniu I roku, informacji w systemie USOS (do wglądu Sekretariatu i Koordynatora) informującego o średniej z całego roku studiów lub w przypadku studentów 3 roku zarówno średnia (widoczna w systemie USOS), jak i deklaracja dotycząca kontynuacji studiów w ISI UJ na studiach II stopnia.

Wyjazd na stypendium musi być nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 10 miesięcy. W ramach całego cyklu edukacyjnego w obrębie jednego stopnia można wyjechać łącznie na 10 miesięcy.

W praktyce studenci mogą wyjechać na jeden bądź dwa semestry.

Skracanie i przedłużanie mobilności

Student może zwrócić się z prośbą o przedłużenie lub skrócenie czasu trwania mobilności do Zastępcy Dyrektora Instytutu Studiów Informacyjnych UJ ds. dydaktycznych przez Koordynatora Erasmus+.

Po ogłoszeniu wyników naboru i przyznaniu stypendium, konieczne jest dokonanie:

  1. wyboru przedmiotów, które student zamierza zrealizować podczas pobytu na stypendium Erasmus+, a przez to ustalenie programu zajęć, tj. Learning Agreement (LA), który Student będzie realizował podczas pobytu na tej uczelni. Decyzję LA studenci wypełniają w systemie USOSweb w module „wymiana studencka" poprzez odnośnik „program zajęć", zgodnie z Instrukcją i przed wyjazdem na uczelnię zagraniczną. LA zatwierdza Dyrektor ds. dydaktycznych i podpisuje Koordynator Erasmus+ w ISI UJ.
  2. przedłożenie podania za pośrednictwem USOSweb o przyznanie Indywidualnego Planu Studiów (z odpowiednimi załącznikami, więcej informacji: Centrum podań - Instytut Studiów Informacyjnych (uj.edu.pl),
  3. uzupełnienie dokumentów przygotowanych przez Dyrektora ds. dydaktycznych ISI UJ (karty studenta występującego o indywidualny program studiów oraz Zasad realizacji przedmiotu w trybie eksternistycznym w ramach indywidualnego programu studiów na kierunku zarządzanie informacją - ostatni dokument dotyczy zasad realizacji przedmiotów wyznaczonych przez Dyrektora ds. dydaktycznych ISI UJ, koniecznych do zaliczenia w celu zaliczenia roku studiów w instytucie macierzystym; dokument ten uzupełnia Prowadzący dany przedmiot przez system USOS). Studenta obowiązuje realizacja wszystkich przedmiotów, zgodnie ze wskazanymi w Learning Agreement (LA), który zawiera wszystkie kursy realizowane w uczelni macierzystej oraz uczelni zagranicznej wraz z wszelkimi zmianami do LA (Changes to LA, LA during the mobility, LA after the mobility).