Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja studentów INiB

W dniach 26 i 27 listopada 2010 roku w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych pt. Czyń dobrze i mów o tym wszystkim czyli nowoczesne Public Relations bibliotek z wykorzystaniem narzędzi Web 2.0. W spotkaniu wzięli udział zarówno studenci kierunków Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, kadra pracowników Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także bibliotekarze bibliotek publicznych i inne osoby zainteresowane.
Konferencja składała się z dwóch sesji. Pierwsza z nich nosiła nazwę Miejsce Public Relations we współczesnej bibliotece. Natomiast poprzedzona przerwą druga część obrad toczyła się pod hasłem Zastosowanie narzędzi Web 2.0 w działaniach PR bibliotek. Wygłoszonych zostało 10 referatów z takich ośrodków jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Instytutu Książki w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Z naszego Instytutu prelegentką w pierwszym dniu obrad była Oriana Reizes-Dzieduszycka, która wygłosiła referat pt. Rola narzędzi Web 2.0 w kreowaniu relacji bibliotekarz-użytkownik na przykładzie bibliotek uczelni technicznych w Polsce.
Drugi dzień obrad poświęcono zaprezentowaniu działalności promocyjnej zagranicznych placówek bibliotecznych. Szkolenie w zakresie PR przeprowadziła mgr Krystyna Kaczmarczyk z Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Zaprezentowała ona różne formy PR-u realizowane w bibliotece uczelnianej PK wraz z praktycznymi przykładami ich zastosowania. Kolejnym prelegentem była absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa mgr Michalina Miedzianowska, która w referacie pt. Jak to się robi w USA scharakteryzowała formy promocji realizowane w Port Washigton Public Library. Natomiast o środkach promocji stosowanych w angielskich bibliotekach szkolnych słuchacze mogli dowiedzieć się poprzez referat Natalia Toczek z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ pt. Nowoczesne narzędzia promocji w bibliotekach szkolnych Wielkiej Brytanii na podstawie Cheltenham College Senior Library.
Po wysłuchaniu prelegentów odbyła się dyskusja, podczas której dzielono się opiniami na temat stanu, stopnia trudności i sposobów uzyskania środków dofinansowania placówek bibliotecznych w kontekście realizacji PR.
Na zakończenie obrad uczestnicy konferencji wzięli udział w konkursie Aktywność studentów – najciekawszy referat. W tajnym głosowaniu wyłoniono trzy najciekawsze referaty tj. Agnieszki Grzegorczyk (UMCS), Natalii Toczek (UJ) i Tomasza Lecha (UJ).
Całość obrad podsumowali pracownicy Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa tj. dr Remigiusz Sapa oraz dr Małgorzata Jaskowska, podkreślając znaczenie przyszłych pokoleń w kształtowaniu i ulepszaniu nowych form PR-u bibliotek oraz dziękując wszystkim prelegentom, słuchaczom i organizatorom za udział i przygotowanie Konferencji.

Tekst artykułu: Natalia Toczek
 

Data opublikowania: 17.12.2010
Osoba publikująca: Katarzyna Leśkiewicz