Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaproszenie na gościnne wykłady dr Piotra Bołtucia, prof. SGH

Zaproszenie na gościnne wykłady dr Piotra Bołtucia, prof. SGH

Szanowni Państwo,

Instytut Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na dwa gościnne wykłady, które wygłosi  Piotr Bołtuć, Professor of Philosophy and Computer  Science, University of Illinois, Springfield, profesor SGH, Katedra Teorii Zarządzania:

Gospodarka 4.0. Ekonomia wielkich danych oraz internet rzeczy - 17 maja, w godzinach 16.00 – 17.00

oraz Gospodarka 5.0. Ekonomia AI, o krok of AGI - 18 maja, w godzinach 16.30 – 17.30.

Dopiero tworzymy gospodarkę 4.0, opartą o systemy cyber-fizyczne, funkcjonujące w ramach internetu rzeczy i usług. Jest ona oparta o algorytmy uczące się w ramach deep learning. Niektóre polskie firmy (InPost) lub zagraniczne funkcjonujące w Polsce (Zara) stanowią europejską czołówkę zastosowań gospodarki 4.0. Rzadko jednak w Polsce spoglądamy w nieco dalszą przyszłość. W sytuacji stałego wzrostu przyśpieszenia transformacji cyfrowej, która znajduje się nadal w początkowej fazie, spojrzenie poza łatwo dostrzegalny horyzont przemian stanowi warunek planowania strategicznego.

Skoncentrujemy się na dwóch kwestiach stanowiących sedno dysruptywnych przekształceń w ramach transformacji cyfrowej. Są to: 1. dysruptywne technologie; 2. Uzyskana dzięki nim przewaga w propozycji wartości. W kwestii 1 interesuje nas potencjał architektur kognitywnych, jakie stanowią płynne przejście od AI do AGI, takie jak discovery engines Thalera (stanowiące sedno IBM Watson), DABUS Thalera (architektura kognitywna, której w 2021 przyznano prawo ubiegania się o patenty w RPA i Australii); SingulartyNET Bena Goertzla; Uplift Davida Kelley; NARS Pei Wanga oraz ciągle uczące się sieci neuronowe zainicjowane przez Havę Siegelmann. W kwestii 2. skoncentrujemy się na roli networku wartości, niezbędnego dla optymizacji barier wejścia przy wprowadzaniu dysruptywnych technologii.

Obydwa wykłady odbędą się w sali 0.101, w budynku WZiKS UJ, ul. prof. S. Łojasiewicza 4.

 

Data opublikowania: 09.05.2022
Osoba publikująca: Katarzyna Tlałka