Estetyka a informacja

Galeria prac studentów wykonanych w ramach przedmiotu estetyka a informacja w roku 2013/2014. Przedmiot był prowadzony przez dr Małgorzatę Janiak.

Autorami prac są studenci:

Aleksandra Kozłowska - Motyle
Aleksandra Sierka - Okręt
Dominika Strzelec - Ptaki
Ilona Miszczak - Globus
Katarzyna Harbuz - Kult Słońca
Magdalena Zych - Czas ucieka, wieczność czeka
Monika Stawowiak - Paradoks czasu
Wojciech Pająk - Juliusz Cezar

Motyle

 

Książka artystyczna przedstawia wylatujące spośod stron motyle. Książka, która posłużyła za "podstawę" projektu jest właśnie książką o motylach. Główną ideą było przedstawienie zawartości książki (informacji z tekstu), a zarazem uzyskanie lekkości, trójwymiarowego obrazu. Motyle wydają się byćw ruchu, "wychodzą" z książki. Zarazem zamieściłam motyle siedzące na kwiatach, co ma być wyrazem odpoczynku i spokojności. Książka miała być wyrazem harmonii i zaskakiwać prostotą wykonania.

Aleksandra Kozłowska

Ptaki

 

Ptaki to symbol nieograniczonej wolności, swobody w przemierzaniu dużych odległości, a także możliwość przekraczania barier i granic - książka jest dla mnie czymś analogicznym - można w niej swobodnie wypowiedzieć nasze myśli (nieraz są one kontrowersyjne, przekraczamy nimi pewne granice). W książce jest też coś takiego, co sprawia, że dociera ona wszędzie, do każdego zakątka świata, każdy może przeczytać coś z odległego miejsca na Ziemi, czy nawet i z odległych czasów.

Dominika Strzelec

Okręt

 

Główną ideą przemiany książki w dzieło artystyczne było ukazanie jej dawnego blasku (zabieg z brokatem). Książka, której użyłam była stara i zniszczona, odnowienie okładki i dodanie jej nowych elementów miało wskazywać na to, że każda książka niezależnie od jej wieku może mieć dla kogoś dużą wartość. Natomiast zabieg wewnątrz książki (list w butelce) nawiązuje do tego, że każda książka, czy jej autor, w pewien pośredni sposób komunikują sięz czytelnikiem. / Ostatnią przemianą było nawiązanie do tytułu książki, "Okręt", stąd metafora wody oraz listu w butelce.

Aleksandra Sierka

Paradoks czasu

 

Książka, którą poddałam "przemianie" nosi tytuł "Paradoks czasu". Jest to książka dotycząca psychologii czasu. Mówi o sposobach, w jakie jest on postrzegany i wpływie owego postrzegania na nasze życie. W książce wycięłam tarczę zegara i umieściłam wskazówki w dość oczywisty sposób nawiązując do pojęcia czasu. Cyfry na tarczy skupiły się po prawej stronie. Taki "chaotyczny" sposób rysowania zegara jest w serialu "Hannibal" zaprezentowany jako charakterystyczny dla osób z zapalaniem mózgu, na które okazuje się cierpieć jeden z głównych bohaterów serialu - Will Graham. Pod w pływem choroby Will notorycznie "gubi" godziny swojego życia. Kładzie się spać budząc w dziwnych miejscach, miewa koszmary na jawie - jest na granicy choroby psychicznej. Sposób w jaki odbija się to na jego życiu stal sie inspiracją dla mojej pracy.

Monika Stawowiak

Czas ucieka wieczność czeka

 

Książka była pierwotnie zbiorem opowiadań z gatunku fantastyki, którym przyświecało motto "czas ucieka, wieczność czeka". Każde z tych opowiadań przedstawiało jakąś apokaliptyczną wizję końca ludzkości. Strony zostały ze sobą sklejone, książka została wydrążona i pomalowana. Pierwotny plan zakładał przemianę w zegarek, jednak ostatecznie powstała "bomba", która pełniej oddawała ideę uciekającego czasu i zbliżającej się zagłady, czyli główną treść opowiadań.

Magdalena Zych

Globus

Mój pomysł na książkę to globus, który symbolizuje cały świat. Kontynenty oblepione są fragmentami książki. Każdy kontynent posiada swojego człowieczka, tyle kontynentów, tyle ludzików. Każdy z nich połączony czerwoną linią, na której znajdują się słowa w wielu językach świata. Książka, jak i słowa, które ją tworzą, łączą ludzi. Obecnie każda wydana ksiażka może trafić do każdego człowieka, dzięki tłumaczeniom w każdym języku świata. "Dobra książka nie zna granic, co oznacza, że po książkę może sięgnąć każdy w każdym wieku i na każdym skrawku świata. Nie bójmy się czytać. Czasami słyszę jak ludzie nie czytają, bo... Nie ma żadnego BO, książka nie zna granic.

Ilona Miszczak

Kult Słońca

 

Książka, którą poddałam "przemianie" dotyczyła Ameryki Południowej. Pierwszym skojarzeniem z tym miejscem był lud Azteków oraz ich znany kult oddawany słońcu. Książka miała obrazować zachodzące słońce oraz "oddać" klimat tamtych rejonów świata. Końcowy efekt miał na celu ukazanie pewnego "nieokiełznania" i dzikości przyrody przez człowieka.

Katarzyna Harbuz

Juliusz Cezar

 

Przekształciłem książkę "Gajusz Juliusz Cezar" w widok dość makabryczny. Książka ta miała obrazować mord jaki spotkał tytułowego wodza Rzymian z rąk senatorów oraz jego "przyjaciela" Brutusa. Przebijając książkę w dwudziestu trzech miejscach (w różnych konfiguracjach miejsca i głębokości ran) chciałem zwrócić uwagę na drastyczny przebieg tych wydarzeń, których motyw dalej pozostaje żywy w kulturze, w formie nieco spłyconej, gdzie Juliusz Cezar uległ heroizacji, a pozbawiony został swojego ludzkiego, krwawiącego (oraz krwawego) oblicza.

Wojciech Pająk